Sátorkőpuszta, Strázsa hegyek – 2024. szeptember 08.
A korábbi kérdőív alapján tudtuk, hogy erre a túrára nagyobb érdeklődés várható. Viszonylag gyorsan be is telt a létszám, majd volt egy kis átrendeződés és a tervezett 15 helyett végül 16 ember jött el.
A találkozó reggel 9-kor a kocsival könnyen megközelíthető Esztergomi Hulladéktelepnél volt. Aki tömegközlekedéssel érkezett, annak megszerveztük a találkozóhelyre való eljutását.
A parkolóban egy rövid eligazítással kezdtük a várható programról, időbeosztásról. Mindenkitől megkérdeztük, hogy biztosan van-e elegendő innivaló nála, mert ha nem, hoztunk tartalékot – a kis palackok nagy része gazdára talált.
A Sárokőpusztai Sziklabarlangig (a kezdő ponttól kicsit több, mint 1 km a barlang bejárata) barátunk és mentorunk, Barna Józsi mesélt a környező hegyekről, kialakulásukról, a körülöttünk lévő látnivalókról.
A bejáratnál egy kupacba pakoltuk a hátizsákokat, amikre a felszínen vigyáztak, amíg mi lent voltunk. Pulóvert húztunk, mert a mélyben 13 oC körüli a hőmérséklet. Megkaptuk a csodás hajhálót (higiéniai okokból kötelező a viselése) és a kobakot is. Volt egy felszíni tájékoztatás a barlang felfedezéséről, a nemrég befejezett barlangmosásról (ami miatt jelenleg még nem minősítették ihatónak a barlangi forrás vizét) és eligazítás is a barlangban kötelező viselkedésről, óvintézkedésekről.
Ezután egyesével megkezdtük a leereszkedést a hídon és létrákon. Már az elején jó szolgálatot tett a kobak, mert néhol kicsit koccantak a fejek a nem várt helyeken előbukkanó köveken. A BEBTE csapata segített mindenkinek abban, hogy biztonságosan leérkezzünk a Kővirágok termébe. Külön köszönet Csövi Szendrei Józsefnek, mert átsegítette az egyik társunkat a félelmei legyőzésében, bátorította őt, így végül a teljes csapat megcsodálhatta a lenti szépségeket.
Barna Józsi mint mindig, most is hihetetlen mennyiségű információval szolgált a barlangról. Érdekesen, felkészülten, személyes sztorikat is megosztva mesélt nekünk a hidrotermális (hévizek által oldott) barlang csodáiról. Megnéztük a kőzeteket UV fényben, a tanultunk a lumineszkálásról, a kalcit, aragonit és gipszképződmények változatos formavilágról.
A közel másfél órás program után következett a felszíni túra. Először a Nagy Strázsa-hegy kilátópontjairól csodáltuk meg a tájat. Bővítettük geológiai és földrajzi ismereteinket a Tündérkapu árnyékában, ahonnan csodálatos kilátás nyílt a környező hegyekre.
Ezután egy árnyék nélküli szakasz után a tűző napon gyalogolva értük el a 7. számú hadifoglyok temetőt, ahol a történelem első világháborús eseményeit elevenítettük fel. Elhangzott egy rövid ismertető a temető történetéről, az itt nyugvó halottakról, járványokról, fizetőeszközökről.
Egy rövid, árnyékban való pihenő után megmásztuk a Kis-Strázsa hegyet. Ebédszünet, kötetlen beszélgetés, majd pár perces előadás következett a korábban világítótoronynak is használt kilátóról (sajnos egyénileg felmenni nem lehet) és a környező terület szovjet megszállás alatti hasznosításáról. Utoljára megcsodáltuk a Bazilikát és a kilátást, majd elindultunk lefelé.
Megálltunk egy kicsit a Gyilkos tónál, ahol a tó nevének eredetéről és a 2000-es években történt kármentesítésről, vízi élővilág újratelepítéséről is szó volt.
A parokoló felé menet közben a kihelyezett madárodúk egyikénél beszéltünk az odúk méretéről, karbantartásáról, és belestünk az egyikbe. Nem sokkal később visszaértünk a kiindulási pontra. A túra végén a szokásos összegző beszélgetés volt, ahol mindenki elmondta pár mondatban a mai napról az érzéseit, élményeit. Az egész nap nagyon jó csapattal hihetetlen hangulatban telt.
A táv 8 km, a szintemelkedés 300 méter
Hasznos információ: Hazánkban valamennyi barlang ex-lege védett. Ezt azt jelenti, hogy megismerésének pillanatától kezdve óvja a törvény hatalma, és nem szükséges külön védetté nyilvánítási eljárás, ha új barlang, vagy barlangszakasz létezésére derül fény. Az egyszerű védettségen túl a jelentősebb barlangok megkülönböztetetten védett, a legkülönlegesebbek és legféltettebbek pedig fokozottan védett címet is kaphatnak.